Home»Co je kolostrum

Co je kozí kolostrum a co obsahuje?

Kozí kolostrum je první mateřské mléko. Obsahuje v koncentrované formě rozmanité biologicky aktivní látky jako imunoglobuliny, laktoferin, cytokiny, vitamíny, biominerály, růstové faktory, speciální antivirové a antibakteriální látky, růstový faktor a další. Tyto látky se navzájem ve svých účincích ovlivňují. Výrobce, firma Betula Pendula, považuje za důležité zachovat kolostrum v jeho přirozené, nezměněné podobě. Nepoužívá takové postupy zpracování, které mají za následek snížení obsahu účinných látek nebo narušení jejich struktury a tím se liší od mnoha jiných výrobců.

Nejčastější dotazy

Zde najdete veškeré informace týkající se kozího kolostra, našich produktů a také odpovědi na nejčastější otázky

Důvodů, proč je kozí kolostrum lepší než kravské, je několik. Kráva a koza jsou dvě různá zvířata, a od toho se odvíjí také odlišnost jejich kolostra. Bílkoviny kozího mléka jsou obecně lépe snášeny než bílkoviny mléka kravského. Dokonce i lidé trpící alergií na mléko kravské ve většině případů mohou bez potíží konzumovat produkty kozí. Stejné je to i s kolostrem. Poměr a složení bílkovin kozího mleziva je podobnější lidskému mlezivu, což přispívá k lepšímu trávení v lidském organismu. Koza oproti krávě nebo i ovci na pastvinách rozlišuje mnoho (dokonce až 60!) druhů bylin, které spásá. Vyhledává i byliny s hořkou chutí a okusuje větvičky a kůru stromů a křovin. Díky tomu je kozí mléko a i mlezivo bohaté na desítky látek pocházejících právě z bylin a křovin. Mnoho z těchto látek pak působí v lidském těle a společně s dalšími bio aktivními složkami ovlivňují například imunitní systém člověka. Kozy jsou oproti kravám ve většině případů stále ještě chovány přirozeným způsobem života, na pastvě. Od zdravých a spokojených zvířat, která žijí přirozeně je mlezivo a následně i produkty z něj bohatší na účinné látky. Kvalitní kozí kolostrum je z výše uvedených důvodů účinnější než kravské.

Kolostrum je vhodné užívat nalačno alespoň 30 minut před jídlem a důkladně zapít. Při užívání po jídle je vhodné počkat zhruba 1,5 hodiny, do vytrávení. K zapití doporučujeme vodu nebo jiný neslazený nápoj, studený nebo vlažný v množství přibližně 1 sklenice. Pro děti je možné obsah kapsle bezprostředně před podáním vysypat a rozmíchat v nápoji. Opět doporučujeme vodu nebo neslazený nápoj, spíše vlažný.

Pro dlouhodobé užívání je dávkování pro dospělé 2x denně 1 tobolka, pro děti 1 tobolka denně. V případě potřeby (nástup onemocnění, rýma, kašel, zvýšená teplota) je možné dávkování dočasně zvýšit až na 5 tobolek 3 – 4x denně pro dospělé, 2 tobolky 3x denně pro děti. Pro vhodné dávkování nás neváhejte kontaktovat.

Velmi vhodné je užívání kolostra u školkových dětí při nástupu do školky nebo v chřipkové sezóně.

Kolostrum je vhodné skladovat v chladu a temnu, vždy s dobře uzavřeným víčkem. V domácích podmínkách je optimální skladování v chladničce. Při cestování není třeba se obávat znehodnocení produktu, pokud nemáme k dispozici chladničku, teploty kolem 20 °C nesnižují kvalitu produktu. Vhodné je zabránit působení přímého slunečního záření, extrémním teplotám kolem 30 °c a vlhkosti. Skladováním se rozumí dlouhodobé uložení. Krátkodobé vystavení běžným teplotám během přepravy a cestování nevadí.

Kolostrum je vhodné i pro dlouhodobé užívání.

Kolostrum je vhodné i pro děti do 3 let, je pro ně naprosto bezpečné. Mnoho našich zákazníků kolostrum kupuje právě pro malé děti, jelikož se jedná o čistě přírodní produkt bez vedlejších účinků. Z legislativních a procesních důvodů jsme však nuceni na etiketě produktu uvádět formulace „Produkt není vhodný pro děti do 3 let“.

Kolostrum mohou užívat i těhotné ženy.

Předávkování kolostrem není možné, jedná se o čistě přírodní produkt, bez chemických látek.

Kozí kolostrum je čistě přírodní produkt bez přídavků chemických látek. Žádné nežádoucí účinky při užívání produktu jsme nezaznamenali.

Námi nabízené kolostrum je 100 % přírodní mrazem vysušené kolostrum bez příměsí chemických látek, proto je bezpečné i při užívání s léky. Na druhé straně některé léky mohou snižovat účinnost kolostra, proto doporučujeme užívat odděleně.

Kozí kolostrum není nijak upraveno – neodtučňujeme ani neodstraňujeme kasein či laktózu. Sušení probíhá šetrnou technologií – vakuovým vymražováním neboli lyofilizací. Lyofilizace je dosud nejšetrnější metodou pro odstranění vody z vlhkých materiálů. Při lyofilizaci dochází k odstranění vody za velmi nízkého tlaku a nízkých teplot. Do sušeného kolostra nepřidáváme žádné další látky. Každá kapsle obsahuje 250 mg 100% kozího kolostra. Kapsle je vyrobena z hypromelózy, jedná se o rostlinný obal na bázi celulózy.

Celý proces zpracování mleziva podléhá přísné kontrole dozorových orgánů ČR, surovina i produkt jsou pod dohledem Státní veterinární správy ČR, která pravidelně provádí kontroly zpracování včetně odběrů vzorků produktu, stěrů z provozu a další vyšetření. V rámci našich certifikátů podstupujeme pravidelné testování, dle daných podmínek. Nejdůležitější ze všech testů je mikrobiologické vyšetření každé várky nasbíraného mleziva pro vyloučení nevyhovující suroviny. Ke zpracování se dostává pouze mlezivo vyhovující všem mikrobiologickým požadavkům. Finálním testem při výrobě je testování hotového produktu, pro ověření jeho zdravotní nezávadnosti před samotnou distribucí. V rámci vzdělávání se a udržení kroku s nejnovějšími vědeckými požadavky provádíme na mlezivu/kolostru mnoho dalších testů, které však nejsou ze zákona povinné. Více zjistíte zde >>>

U osob vysoce citlivých na mléčnou bílkovinu je třeba ověřit reakci. Obecně je však kolostrum alergiky bez potíží snášené jelikož mléčnou bílkoviny neobsahuje nebo jen v nepatrném množství. Ani osoby s intolerancí laktózy nemají při užívání kolostra potíže, obsah laktózy v kolostru je zanedbatelný.

Obsah imunoglobulinů je především ukazatelem kvality kolostra ve smyslu brzkého nádoje, kdy jsou koncentrace všech biologicky aktivních látek nejvyšší. Kolostrum a jeho účinky na organismus nezáleží na co nejvyšším obsahu imunoglobulinů v produktu, ale především na komplexním působení mnoha rozmanitých látek z mleziva. Kvalita mleziva a tedy především jeho původ a následné šetrné zpracování jsou pro účinnost produktů rozhodující.

Kozí kolostrum Betula Pendula je vyráběno výhradně z mleziva získaného z Českých a několika Slovenských farem. Celý proces sběru a výroby produktu si tak sami kontrolujeme na rozdíl od jiných prodejců, kteří již hotové kolostrum nakupují ze zahraničí. Více k tomuto tématu zde>>>

Výhradně lokální původ mleziva, vývoj produktu a jeho zpracování probíhají v České republice. Kozí kolostrum Betula Pendula je jako jediné v České republice chráněno užitným vzorem. Celý proces sběru a zpracování mleziva musí být nadstandardně kontrolován a všechno nasbírané mlezivo testováno v mikrobiologické laboratoři pro vyloučení mleziva nevyhovujícího. K zákazníkovi se tak dostává naprosto unikátní produkt, který si zachovává nejvyšší možné koncentrace a aktivitu všech účinných látek. Mikrobiologické vyšetření mleziva i sušení lyofilizací jsou kroky, které zaručují špičkový produkt, ale zároveň se jedná o časově i finančně nákladné procesy. Po finanční stránce nemůžeme konkurovat podobných produktům, můžeme se však pochlubit nejlepším kozím kolostrem na světě!

Stále nemůžete najít odpověď na vaší otázku?

Pokud jste nenašli odpověď na vaší otázku zde, tak nás prosím rovnou kontaktujte. Veškeré otázky velmi rádi zodpovíme jak na telefoním čísle +420 733 323 767, tak i e-mailu info@colostrium.com.

×